Bedste adapterede Manuskript

Taika Waititi, vinder 2019.

Oscar-prisen for bedste tilpassede manuskript er en af Oscar-priserne, de mest fremtrædende filmpriser i USA. Det tildeles hvert år til forfatteren af et manuskript tilpasset fra en anden kilde (normalt en roman, leg, novelle eller TV-Sho., men nogle gange en anden film)., Alle efterfølgere betragtes automatisk som tilpasninger efter denne standard (da efterfølgeren skal være baseret på den originale historie).

Historie

Den første person til at vinde to gange i denne kategori er Joseph L. Mankiewicz, der vandt prisen i to på hinanden følgende år, 1950 og 1951. Frances Marion var den første kvinde, der vandt i denne kategori, i 1930. Pierre Collings og Sheridan Gibney var de første til at vinde for at tilpasse deres eget arbejde, Life of Emile Zola. Philip G. Epstein og Julius J. Epstein var de første søskende til at vinde i denne kategori, for Casablanca., Emma Thompson er den eneste vinder, der også har vundet for at handle. Peter Jackson og Fran .alsh er det eneste ægtepar, der vinder i denne kategori, for Ringenes Herre: Kongens tilbagevenden.,

Nominerede og vinderne


Bedste Filmatisering Af ti år

1920’erne • 1930’erne • 1940’erne • 1950’erne • 1960 • 1970 • 1980 • 1990 • 2000 • 2010’erne

1920’erne

1st Academy Awards (1927/28)

Vinder 7th Heaven — Benjamin Glazer Nominerede The Jazz Singer — Alfred Cohn Herlige Betsy — Anthony Coldeway

2nd Academy Awards (1928/29)

Vinder Patriot — Hans Kraly Nominerede I Gamle Arizona og De Tapre — Tom Barry Cop , Den Leatherneck, Sal af Singapore og Skyskraber — Elliott Clawson Den Sidste af Mrs., Cheney — Hans Kraly Vores Dans Døtre — Josephine Lovett En Kvinde af Anliggender og Spekulerer på, om Kvinder — Bess Meredyth

3 Academy Awards (1929/30)

Vinder Det Store Hus — Frances Marion Nominerede Alle Quiet on the Western Front — George Abbott, Maxwell Anderson, Del Andrews Disraeli — Julian Josephson Den Divorcee — John Meehan Gade Chance — Howard Estabrook

1930’erne

4 Academy Awards (1930/31)

Vinder Cimarron — Howard Estabrook Nominerede straffeloven — Seton I. Miller, Fred Niblo, Jr Ferie — Horace Jackson Lille Cæsar — Francis Faragoh, Robert N., Lee Skippy — Joseph L. Mankiewicz

5 Academy Awards (1931/32)

Vinder Bad Girl — Edwin Burke Nominerede Arrowsmith — Sidney Howard Dr. Jekyll og Mr. Hyde — Percy Heath, Samuel Hoffenstein

6 Academy Awards (1932/33)

Vinder Little Women — Victor Heerman, Sarah Y. Mason Nominerede Dame for en Dag — Robert Riskin State Fair — Paul Green, Sonja Levien

7. Academy Awards (1934)

Vinder Det Skete En Nat — Robert Riskin Nominerede, Den Tynde Mand — Frances Goodrich, Albert Hackett Viva Villa!, — Ben Hecht

8. Academy Awards (1935)

Vinderen Af Informant — Dudley Nichols Nominerede Livet af Bengal Lancer — Waldemar Unge, John L. Balderston, Grover Jones, William Stavens McNutt Mytteri på Bounty — Talbot Jennings, Jules Furthman, Cary Wilson Kaptajn Blod — Casey Robinson

9. Academy Awards (1936)

Vinderen Historien om Louis Pasteur — Pierre Collings, Sheridan Gibney Nominerede Efter den Tynde Mand — Frances Goodrich, Albert Hackett Dodsworth — Sidney Howard Mr., Deeds Goes to Town — Robert Riskin Min Mand Godfrey — Eric Lugen, Morris Ryskind

10 Academy Awards (1937)

Vinder Life of Emile Zola — Norman Reilly Raine, Heinz Herald, Geza Herczeg Nominerede, Den Frygtelige Sandhed — Vina Delmar Captains Courageous — John Lee Mahin, Marc Connelly, Van Dale Hver Stage Door — Morris Ryskind, Anthony Veiller En Stjerne er Født — Dorothy Parker, Alan Campbell, Robert Carson

11 Academy Awards (1938)

Vinder Pygmalion — George Bernard Shaw, W. P., Lipscomb, Cecil Lewis, Ian Dalrymple Nominerede Boys Town — John Meehan, Dore Schary Citadel — Ian Dalrymple, Frank Wead, Elizabeth Hill Fire Døtre — Julius J. Epstein, Lenore Og Du Kan ikke Tage Det med Dig — Robert Riskin

12 Academy Awards (1939)

Vinder Borte med blæsten — Sidney Howard Nominerede Farvel, Mr. Chips — R. C. Sherriff, Claudine Vest, Eric Maschwitz Mr., Smith Goes to Washington — Sidney Buchman Ninotchka — Charles Brackett, Billy Wilder, Walter Reisch Wuthering Heights — Charles MacArthur, Ben Hecht

1940’erne

13 Academy Awards (1940)

Vinder Philadelphia Story — Donald Ogden Stewart Nominerede The Grapes of Wrath — kan leve i fred Johnson Kitty Foyle — Dalton Trumbo Den Lange Rejse Hjem — Dudley Nichols Rebecca — Robert E. Sherwood, Joan Harrison

14 Academy Awards (1941)

Vinderen Her Kommer Mr. Jordan — Sidney Buchman, Seton I., Miller Nominerede Hold Back the Dawn — Charles Brackett, Billy Wilder, Hvordan Green Was My Valley — Philip Dunne De Små Ræve — Lillian Hellman ridderfalken — John Huston

15 Academy Awards (1942)

Vinder Mrs. Miniver — Arthur Wimperis, George Froeschel, James Hilton, Claudine West Nominerede Angribere — Rodney Ackland, Emeric Pressburger Stolthed for Yankees — Jo Swerling, Herman J. Mankiewicz Tilfældig Høst — Claudine West, George Froeschel, Arthur Wimperis The Talk of the Town — Irwin Shaw, Sidney Buchman

16 Academy Awards (1943)

Vinder Casablanca — Julius J., Epstein, Philip G. Epstein, Howard Koch Nominerede Hellige Ægteskab — kan leve i fred Johnson jo Flere, Jo bedre — Robert Russell, Frank Ross, Richard Flournoy, Lewis R. Fremme Sangen om Bernadette — George Seaton Se på Rhinen — Dashiell Hammett

17 Academy Awards (1944)

Vinderen Går Min Vej — Frank Butler, Frank Cavett Nominerede Double Indemnity — Billy Wilder, Raymond Chandler Gaslight — John Van Druten, Walter Reisch, John L. Balderston Laura — Jay Dratler, Samuel Hoffenstein, Betty Reinhardt Mød Mig i St. Louis — Irving Brecher, Fred F., Finklehoffe

18 Academy Awards (1945)

Vinderen The Lost Weekend — Charles Brackett, Billy Wilder Nominerede G. I. Joe — Leopold Atlas, Fyr Endore, Philip Stevenson Mildred Pierce — Ranald MacDougall Stolthed Marines — Albert Maltz Et Træ Vokser i Brooklyn — Tess Slesinger, Frank Davis

19 Academy Awards (1946)

Vinder De Bedste År af Vores Liv — Robert E., Sherwood Nominerede Anna og Kongen af Siam — Talbot Jennings, Sally Benson Kort Møde — David Lean, Anthony Havelock-Allan, Ronald Neame The Killers — Anthony Veiller Åben By — Sergio Amidei, Federico Fellini

20 Academy Awards (1947)

Vinder Miracle on 34th Street — George Seaton Nominerede Boomerang!, — Richard Murphy Crossfire — John Paxton Gentleman ‘ s Agreement — Moss Hart Store Forventninger — David Lean, Anthony Havelock-Allen, Ronald Neame

21 Academy Awards (1948)

Vinderen Skat af Sierra Madre — John Huston Nominerede En Udenlandsk Affære — Charles Brackett, Billy Wilder, Richard L. Breen Johnny Belinda — Irmgard Von Cube, Allen Vincent Søgning — Richard Schweizer, David Changer Snake Pit — Frank Partos, Milen Mærke

22 Academy Awards (1949)

Vinder Et Brev til Tre Koner — Joseph L., Mankiewicz Nominerede Alle Kongens Mænd — Robert Rossen Cykel-Tyv — Cesar Zavattini Champion — Carl Foreman De Faldne Idol — Graham Greene

af 1950’erne

23 Academy Awards (1950)

Vinder Alt Om Eve — Joseph L.,w — Albert Maltz Brudens Far — Frances Goodrich, Albert Hackett

24 Academy Awards (1951)

Vinderen En Plads i Solen — Michael Wilson, Harry Brown Nominerede The African Queen — James Agee, John Huston Detective Story — Philip Yordan, Robert Wyler La Ronde — Max Ophuls, Jacques Natanson A Streetcar Named Desire — Tennessee Williams

25 Academy Awards (1952)

Vinder de onde og De Smukke — Charles Schnee Nominerede Fem Fingre — Michael Wilson High Noon — Carl Foreman Manden i det Hvide Jakkesæt — Roger MacDougall, John Dighton, Alexander Mackendrick Den tavse Mand — Frank S., Nugent

26 Academy Awards (1953)

Vinderen herfra til Evigheden — Daniel Taradash Nominerede Den Grusomme Hav — Eric Ambler Lili — Helen Deutsch Roman Holiday — Ian McLellan Jæger, John Dighton Shane — A. B. Guthrie, Jr

27 Academy Awards (1954)

Vinderen Landet Pige — Daniel Taradash Nominerede Den Grusomme Hav — Eric Ambler Lili — Helen Deutsch Roman Holiday — Ian McLellan Jæger, John Dighton Shane — A. B. Guthrie, Jr.,

28 Academy Awards (1955)

Vinder Marty — Paddy Chayefsky Nominerede Dårlig Dag på Black Rock — Millard Kaufman Blackboard Jungle — Richard Brooks Øst for Eden — Paul Osborn Elsker Mig eller Lade Mig — Daniel Fuchs, Isabel Lennart

29 Academy Awards (1956)

Vinder Rundt i 80 Dage — James Poe, John Farrow, S. J., Perelman Nominerede Baby Doll — Tennessee Williams Venlig Overtalelse — at Michael Wilson Gigant — Fred Guiol, Ivan Moffat Lust for Life — Norman Corwin

30 Academy Awards (1957)

Vinderen The Bridge on The River Kwai — Michael Wilson, Carl Foreman, Pierre Boulle Nominerede gud Ved, Mr. Allison — John Lee Mahin, John Huston Peyton Sted — John Michael Hayes Sayonara — Paul Osborn 12 Vrede Mænd — Reginald Rose

31 Academy Awards (1958)

Vinder Gigi — Alan Jay Lerner Nominerede Cat on a Hot Tin Roof — Richard Brooks, James Poe Horse ‘ s Mouth — Alec Guinness jeg Ønsker at Leve!, — Oliver stone, Må Mankiewicz Separate Tabeller — Terence Rattigan, John Gay

32nd Academy Awards (1959)

Vinder en Plads på Toppen — Paterson, Neil Nominerede Anatomy of a Murder — Wendell Mayes Ben-Hur — Karl Tunberg The Nun ‘ s Story — Robert Anderson Some Like it Hot — Billy Wilder, I. A. L. Diamond

1960’erne

33rd Academy Awards (1960)

Vinder Elmer Gantry — Richard Brooks Nominerede Arve Vind — Nedrick Unge, Harold Jacob Smith Sønner og Elskere — Gavin Lambert, T. E. B.,el Lennart Melodier af Herlighed — James Kennaway

34th Academy Awards (1961)

Vinder Dommen i Nürnberg — Abby Mann Nominerede Breakfast at Tiffany ‘ s — George Axelrod The Guns of Navarone — Carl Foreman Hustler — Sydney Carroll, Robert Rossen West Side Story — Ernest Lehman

35 Academy Awards (1962)

Vinder Dræb ikke en Sangfugl — Horton Foote Nominerede David og Lisa — Eleanor Perry Lawrence of Arabia — Robert Bolt, Michael Wilson Lolita — Vladimir Nabokov The Miracle Worker — William Gibson

36 Academy Awards (1963)

Vinder Tom Jones — John Osborne Nominerede Kaptajn Nielsen, M.,D. — Richard L. Breen, Phoebe Efron, Henry Efron Hud — Irving Ravetch, Harriet Frank Jr Liljer — James Poe søndagen og Cybele — Serge Bourguignon, Antoine Tudal

37 Academy Awards (1964)

Vinder Becket — Edward Anhalt Nominerede Dr. Strangelove eller: Hvordan jeg Lærte at holde op med at Bekymre mig og Elske Bomben — Stanley Kubrick, Peter George, Terry Southern Mary Poppins — Bill Walsh, Don DaGradi My Fair Lady — Alan Jay Lerner Zorba den græske — Michael Cacoyannis

38th Academy Awards (1965)

Vinder Doctor Zhivago — Robert Bolt Nominerede Cat Ballou — Walter Nielsen, Frank R., Pierson Samleren — Stanley Mann, John Kohn Ship of Fools — Abby Mann Tusind Klovne — Urt Gardner

39 Academy Awards (1966)

Vinder A Man for All Seasons — Robert Bolt Nominerede Alfie — Bill Naughton De Professionelle — Richard Brooks Russerne Kommer, Russerne Kommer — William Rose, Der er Bange for Virigina Woolf? — Ernest Lehman

40 Academy Awards (1967)

Vinder I Varmen om Natten — Stirling Silliphant Nominerede Cool Hand Luke — Donn Pearce, Frank R., Pierson Graduate — Calder Willingham, Buck Henry I Koldt Blod — Richard Brooks Ulysses — Joseph Strick, Fred Haines

41st Academy Awards (1968)

Vinderen af The Lion in Winter — James Goldman Nominerede The Odd Couple — Neil Simon Oliver! — Vernon Harris Rachel, Rachel — Stern Stewart Rosemary ‘s Baby — Roman Polanski

42nd Academy Awards (1969)

Vinder Midnight Cowboy — Waldo Salt Nominerede Anne af de Tusinde Dage — John Hale, Bridget Boland, Richard Sokolove Farvel, Columbus — Arnold Schulman They Shoot Horses, Don’ t They? — James Poe, Robert E., Thompson Z — Jorge Semprun, Costa-Gavras

1970’erne

43rd Academy Awards (1970)

Vinder M*A*S*H — Ring Lardner, Jr.,— Robert Anderson-Elskere og Andre Fremmede — Renee Taylor, Joseph Bologna, David Zelag Goodman Kvinder i Kærlighed — Larry Kramer

44th Academy Awards (1971)

Vinder Den franske Forbindelse — Ernest Tidyman Nominerede A Clockwork Orange — Stanley Kubrick, Den Konformistiske — Bernardo Bertolucci Have Finzi Continis — Ugo Pyrrhus, Vittorio Bonicelli Det Sidste Billede Viser — Larry McMurtry, Peter Bogdanovich

45 Academy Awards (1972)

Vinderen The Godfather — Mario Puzo, Francis Ford Coppola Nominerede Cabaret — Jay Allen Udvandrerne — Jan Troell, Bengt Forslund Pete ‘n’ Tillie — Julius J.,ley Filmen Manden Der Ville Være Konge — John Huston, Gladys Hill Duft af Kvinde (1975) — Ruggero Maccari, Dino Risi Sunshine Boys — Neil Simon

49th Academy Awards (1976)

Vinder Alle præsidentens Mænd — William Goldman Nominerede Bound for Glory — Robert Getchell Fellinis Casanova — Federico Fellini, Bernardino Zapponi De Syv procent Løsning — Nicholas Meyer Voyage of the Damned — Steve Shagan, David Butler

50 Academy Awards (1977)

Vinderen Julia — Alvin Sargent Nominerede Equus — Peter Shaffer jeg har Aldrig Lovet Dig en Rose Garden — Gavin Lambert, John Lewis Mops Åh, Gud!, — Larry Gelbart At Skjule Objekt af Ønske — Luis Buñuel, Jean-Claude Carrière

51st Academy Awards (1978)

Vinder Midnight Express — Oliver Stone Nominerede Bloodbrothers — Walter Newman California Suite — Neil Simon Himlen Kan Vente — Elaine May, Warren Beatty Samme Tid, Næste År — Bernard Slade

52nd Academy Awards (1979)

Vinder Kramer vs. Kramer — Robert Benton Nominerede Apocalypse Now — John Milius, Francis Ford Coppola La Cage aux Folles — Francis Veber, Edouard Molinaro, Marcello Danon, Jean Poiret En Lille Romance — Allan Brænder Norma Rae — Irving Ravetch, Harriet Frank, Jr.,

1980’erne

53rd Academy Awards (1980)

Vinderen Almindelige Mennesker — Alvin Sargent Nominerede Breaker Morant — Jonathan Hardy, David Stevens, Bruce Beresford Coal Miner ‘ s Daughter — Tom Rickman Elefanten Mand — Christopher DeVore, Eric Bergren, David Lynch Stunt Mand — Lawrence B., Marcus, Richard Rush

54 Academy Awards (1981)

Vinder På Golden Pond — Ernest Thompson Nominerede The French Lieutenant ‘ s Woman — Harold Pinter Øre fra Himlen — Dennis Potter Prince of the City — Jay Presson Allen, Sidney Lumet Ragtime — Michael Weller

55th Academy Awards (1982)

Vinderen Mangler — Costa-Gavras, Donald Stewart Nominerede Das Boot — Wolfgang Petersen Sophie ‘ s Choice — Alan J. Pakula Dommen — David Mamet Victor/Victoria — Blake Edwards

56th Academy Awards (1983)

Vinder Form af Kærtegn — James L., Brooks Nominerede Forræderi — Harold Pinter Kommoden — Ronald Harwood Educating Rita — Willy Russell Ruben, Ruben — Julius J. Epstein

57th Academy Awards (1984)

Vinder Amadeus — Peter Shaffer Nominerede Greystoke: Legenden om Tarzan, Herre-Aber — P. H.,Austin Killing Fields — Bruce Robinson, En Passage til Indien — David Lean A Soldier ‘s Story — Charles Fyldigere

58th Academy Awards (1985)

Vinder Ud af Afrika — Kurt Luedtke Nominerede Farven Lilla — Menno Meyjes Kiss of the Spider Woman — Leonard Schrader Prizzi’ s Ære — Richard Condon, Janet Skalle Turen til Overflod — Horton Foote

59th Academy Awards (1986)

Vinder Et Værelse med Udsigt — Ruth Prawer Jhabvala Nominerede Childer af en Mindre Gud — Hesper Anderson, Mark Medoff Den Farve Penge — Richard Pris Forbrydelser af Hjerte — Beth Henley Stå Ved Mig — Raynold Gideon, Bruce A.,ey Kubrick, Michael Herr, Gustav Hasford Mit Liv som Hund — Lasse Hallström, Reidar Jönsson, Thymus Brännström, Per Berglund

61: e Academy Awards (1988)

Vinder Dangerous Liaisons — Christopher Hampton Nominerede til Den uheldige Turist — Frank Galati, Lawrence Kasdan Gorillaer i Mist — Anna Hamilton Phelan, Tab Murphy Lille Dorrit — Christine Edzard Den tilværelsens Ulidelige Lethed — Jean-Claude Carrière, Philip Kaufman

62 Academy Awards (1989)

Vinder Driving Miss Daisy — Alfred Uhry Nominerede Født på den Fjerde af juli — Oliver Stone, Ron Kovic Fjender, En kærlighedshistorie — Roger L., Simon, Paul Mazursky Field of Dreams — Phil Alden Robinson Min Venstre Fod — Jim Sheridan, Shane Connaughton

1990’erne

63rd Academy Awards (1990)

Vinder Danser Med Ulve — Michael Blake Nominerede Opvågninger — Steven Zaillian Gode Gutter — Nicholas Pileggi, Martin Scorsese The Grifters — Donald E.,66 Academy Awards (1993) Vinder Schindler ‘ s List — Steven Zaillian Nominerede en Alder af Uskyld — Jay Pik, Martin Scorsese I Faderens Navn — Terry George, Jim Sheridan Resterne af Dagen — Ruth Prawer Jhabvala Shadowlands — William Nicholson

67 Academy Awards (1994)

Vinder Forrest Gump — Eric Roth Nominerede The Madness of King George — Alan Bennett Nobody ‘ s Fool — Robert Benton Quiz Show — Paul Attanasio Shawshank Redemption — Frank Darabont

68th Academy Awards (1995)

Vinderen Forstand og Følelse — Emma Thompson Nominerede Apollo 13 — William Broyles, Jr., Al Reinert Babe — George Miller, Chris Noonan Leaving Las Vegas — Mike Figgis Postbudet (Il Postino) — Anna Pavignano, Michael Radford, Furio Scarpelli, Giacomo Scarpelli, Massimo Troisi

69th Academy Awards (1996)

Vinder Sling Blade — Billy Bob Thornton Nominerede The Crucible — Arthur Miller, Den engelske Patient, Anthony Minghella Hamlet — Kenneth Branagh Trainspotting — John Hodge

70 Academy Awards (1997)

Vinder L. A., Fortrolige — Brian Helgeland, Curtis Hanson Nominerede Donnie Brasco — Paul Attanasio The Sweet Hereafter — Atom Egoyan Wag the Dog — Hilary Henkin, David Mamet The Wings of The Dove — Hossein Amini

71st Academy Awards (1998)

Vinder Guder og Uhyrer — Bill Condon Nominerede Ud af Syne — Scott Frank Primære Farver — Elaine Kan En Enkel Plan — Scott B., Smith, The Thin Red Line — Terrence Malick

72nd Academy Awards (1999)

Vinderen The Cider House Rules — John Irving Nominerede Valg — Alexander Payne, Jim Taylor, Den Grønne Mil — Frank Darabont Insider — Eric Roth og Michael Mann ‘ The Talented Mr. Ripley — Anthony Minghella

2000

73. Academy Awards (2000)

Vinder Trafik — Stephen Gaghan Nominerede Chocolat — Robert Nelson Jacobs Crouching Tiger, Hidden Dragon — Wang Hui Ling, James Schamus, Tsai Kuo Jung O Brother, Where Art Thou?, — Ethan Coen, Joel Coen Wonder Boys — Steve Kloves

74th Academy Awards (2001)

Vinder Et Smukt Sind — Akiva Goldsman Nominerede Ghost World Daniel Clowes, Terry Zwigoff I Soveværelset — Rob Festinger, Todd Field The Lord of The Rings: The Fellowship of the Ring — Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson Shrek — Ted Elliott, Terry Rossio, Joe Stillman, Roger S. H., Schulman “PuffRuff Skole: The Movie” — Trevor Jordan, Nicholas Pockes, Sean Andrews

75 Academy Awards (2002)

Vinder Pianisten — Ronald Harwood Nominerede Om en Dreng, — Peter Hedges, Chris Weitz, Paul Weitz Tilpasning.,nd — David Magee Million Dollar Baby — Paul Haggis Motorcycle Diaries — José Rivera

78 Academy Awards (2005)

Vinder Brokeback Mountain — Larry McMurtry, Diana Ossana Nominerede Capote — Dan Futterman Den Konstante Gartner — Jeffrey Caine En Historie af Vold — Josh Olson München — Tony Kushner, Eric Roth

79th Academy Awards (2006)

Vinder De afdøde — William Monahan Nominerede Borat Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan — Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Peter Baynham, Dan Mazer, Todd Phillips Børn af Mænd — Alfonso Cuarón, Timothy J.,vores — Danny Boyle, Simon Beaufoy Toy Story 3 — Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich True Grit (2010) — Joel Coen, Ethan Coen Winter ‘ s Bone — Debra Granik, Anne Rosellini

84. Academy Awards (2011)

Vinderen Af Efterkommere — Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash Nominerede Hugo — John Logan, kamæleonen — George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon Moneyball — Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin Tinker Tailor Soldier Spy — Bridget O ‘ Connor, Peter Straughan

85 Academy Awards (2012)

Vinder Argo — Chris Terrio Nominerede Silver Linings Playbook — David O.,y af Alt — Anthony McCarten Whiplash — Damien Chazelle

88 Academy Awards (2015)

Vinder Den Store Kort — Charles Randolph, Adam McKay Nominerede Brooklyn — Nick Hornby Carol — Phyllis Nagy Mars — Drew Goddard-Værelse — Emma Donoghue

89 Academy Awards (2016)

Vinder Moonlight — Barry Jenkins, Tarell Alvin McCraney Nominerede Ankomst — Eric Heisserer Hegn — August Wilson Skjulte Tal — Allison Schroeder, Theodore Melfi Lion — Luke Davies

90 Academy Awards (2017)

Vinder Ringe til Mig Med Dit Navn — James Ivory Nominerede Katastrofen Kunstner — Scott Neustadter, Michael H., Weber Logan — Scott Frank, James Mangold og Michael Green, James Mangold Molly ‘ s Spil — Aaron Sorkin Mudbound — Virgil Williams, Dee Rees

91 Academy Awards (2018)

Vinder BlacKkKlansman — Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott, Spike Lee Nominerede Balladen om Buster Scruggs — Joel Coen, Ethan Coen Kan Du Nogensinde Tilgive Mig?, — Nicole Holofcener, Jeff Whitty, Hvis Beale Street Kunne Tale — Barry Jenkins En Stjerne er Født — Eric Roth, Bradley Cooper, Vil Lænker

92 Academy Awards (2019)

Vinder Jojo Kanin — Taika Waititi Nominerede Irlænder — Steven Zaillian Joker — Todd Phillips, Scott Silver Little Women — Greta Gerwig De To Paver — Anthony McCarten

Relaterede Kategorier

  • Best Original Historie

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *