Najlepszy scenariusz adaptowany

Taika Waititi, zwycięzca 2019.

Nagroda Akademii Filmowej za najlepszy scenariusz adaptowany jest jedną z Nagród Akademii Filmowej, najważniejszych nagród filmowych w Stanach Zjednoczonych. Jest przyznawana co roku autorowi scenariusza adaptowanego z innego źródła (zwykle powieści, sztuki, opowiadania lub serialu telewizyjnego, ale czasami innego filmu)., Wszystkie sequele są automatycznie uznawane za adaptacje tego standardu (ponieważ sequel musi być oparty na oryginalnej historii).

Historia

pierwszą osobą, która wygrała dwukrotnie w tej kategorii jest Joseph L. Mankiewicz, który zdobył nagrodę w dwóch kolejnych latach, 1950 i 1951. Frances Marion była pierwszą kobietą, która wygrała w tej kategorii, w 1930 roku. Pierre Collings i Sheridan Gibney jako pierwsi wygrali za adaptację własnego dzieła, za życie Emile ' a Zoli. Philip G. Epstein i Julius J. Epstein byli pierwszymi rodzeństwem, które wygrały w tej kategorii, Dla Casablanki., Emma Thompson jest jedyną zwyciężczynią, która wygrała również za aktorstwo. Peter Jackson i Fran Walsh są jedynym małżeństwem, które wygrało w tej kategorii, dla Władcy Pierścieni: Powrót króla.,

nominowani i laureaci


Najlepszy scenariusz adaptowany dekady

lata 20. • lata 30. • lata 40. • Lata 50. • lata 60. • lata 70. • lata 80. • lata 90. • lata 2000. • lata 2010

1920s

1st Academy Awards (1927/28)

zwycięzca 7th Heaven — Benjamin Glazer nominowani wokalista jazzowy — Alfred Cohn glorious Betsy — Anthony coldeway

2nd Academy Awards (1928/29)

zwycięzca patriota — Hans kraly nominowani w starej Arizonie i dzielny — Tom Barry the cop , the leatherneck, sal of Singapore i Drapacz chmur — Elliott Clawson the last of Mrs., Cheney — Hans Kraly our Dancing Daughters — Josephine Lovett a Woman of Affairs and Wonder of Women — Bess Meredyth

3rd Academy Awards (1929/30)

zwycięzca The Big House — Frances Marion nominowani wszystkie Ciche na zachodnim froncie — George Abbott, Maxwell Anderson, Del Andrews Disraeli — Julian Josephson The Divorcee — John Meehan Street of Chance — Howard Estabrook

1930s

4th Academy Awards (1930/31)

Zwycięzca Cimarron — Howard Estabrook nominowani Kodeks karny — Seton I. Miller, Fred Niblo, Jr. holiday — Horace Jackson mały Cezar — Francis faragoh, Robert N., Lee Skippy — Jospeh L. Mankiewicz

5th Academy Awards (1931/32)

Zwycięzca Bad Girl — Edwin Burke nominowani Arrowsmith — Sidney Howard Dr Jekyll and Mr. Hyde — Percy Heath, Samuel Hoffenstein

6th Academy Awards (1932/33)

Zwycięzca Little Women — Victor Heerman, Sarah Y. Mason nominowani Lady for a Day — Robert Riskin State Fair — Paul Green, Sonya Levien

7th Academy Awards (1932/33) 1934)

Zwycięzca it happened one night — Robert Riskin nominowani the Thin Man-Frances Goodrich, Albert Hackett Viva Villa!, — Ben Hecht

8th Academy Awards (1935)

zwycięzca The Informer — Dudley Nichols nominowani the Lives of Bengal Lancer — Waldemar Young, John L. Balderston, Grover Jones, William Stavens McNutt Bunt na Bounty — Talbot Jennings, Jules Furthman, Cary Wilson Captain Blood — Casey Robinson

9th Academy Awards (1936)

zwycięzca The Story of Louis Pasteur — Pierre Collings, Sheridan Gibney nominowani Po The Thin Man — Frances Goodrich, Albert Hackett Dodsworth — Sidney Howard Mr., Deeds Goes To Town — Robert Riskin My Man Godfrey — Eric Hatch, Morris Ryskind

10th Academy Awards (1937)

zwycięzca The Life Of Emile Zola — Norman Reilly Raine, Heinz Herald, Geza Herczeg nominowani the Awful Truth — Vina Delmar Captains Courageous — John Lee Mahin, Marc Connelly, Dale Van Every Stage Door — Morris Ryskind, Anthony Veiller A Star is Born — Dorothy Parker, Alan Campbell, Robert Carson

11th Academy Awards (1938)

Zwycięzca Pigmalion — George Bernard Shaw, W. P., Lipscomb, Cecil Lewis, Ian Dalrymple nominowani Boys Town-John Meehan, Dore Schary The Citadel-Ian Dalrymple, Frank Wead, Elizabeth Hill Four Daughters-Julius J. Epstein ,Lenore Coffee You Can ' t Take It with You-Robert Riskin

12th Academy Awards (1939)

Zwycięzca Gone with The Wind — Sidney Howard nominowani Goodbye, Mr. Chips — R. C. Sherriff, Claudine West, Eric Maschwitz Mr., Smith goes to Washington — Sidney Buchman Ninotchka — Charles Brackett, Billy Wilder, Walter Reisch Wichrowe Wzgórza — Charles MacArthur, Ben Hecht

1940s

13th Academy Awards (1940) zwycięzca The Philadelphia Story — Donald Ogden Stewart nominowani The Grapes of Wrath — Nunnally Johnson Kitty Foyle — Dalton Trumbo The Long Voyage Home — Dudley Nichols Rebecca — Robert E. Sherwood, Joan Harrison

14th Academy Awards (1940) 1941)

Zwycięzca Here Comes Mr. Jordan-Sidney Buchman, Seton I., Miller nominowani Hold Back The Dawn — Charles Brackett, Billy Wilder How Green Was My Valley — Philip Dunne The Little Foxes — Lillian Hellman the Maltese Falcon — John Huston

15th Academy Awards (1942)

Zwycięzca Mrs. Miniver — Arthur Wimperis, George Froeschel, James Hilton, Claudine West nominowani The Invaders — Rodney Ackland, Emeric Pressburger The Pride of the Yankees — Jo Swerling, Herman J. Mankiewicz Random Harvest — Claudine West, George Froeschel, Arthur Wimperis The Talk Of The Town — Irwin Shaw, Sidney Buchman

16th Academy Awards (1943)

Zwycięzca Casablanca — Julius J., Epstein, Philip G. Epstein, Howard Koch nominowani Holy Matrimony — Nunnally Johnson the More the Merrier — Robert Russell, Frank Ross, Richard Flournoy, Lewis R. Foster The Song of Bernadette — George Seaton Watch on the Rhine — Dashiell Hammett

17th Academy Awards (1944)

Zwycięzca Going My Way — Frank Butler, Frank Cavett nominowani Double Indemnity — Billy Wilder, Raymond Chandler Gaslight — John Van Druten, Walter Reisch, John L. Balderston Laura Jay dratler, Samuel Hoffenstein, Betty Reinhardt Meet Me in St. Louis — Irving Brecher, Fred F., Finklehoffe

18th Academy Awards (1945)

zwycięzca The Lost Weekend-Charles Brackett, Billy Wilder nominowani G. I. Joe — Leopold Atlas, Guy Endore, Philip Stevenson Mildred Pierce-Ranald MacDougall Pride of the Marines-Albert Maltz drzewo rośnie na Brooklynie-Tess Slesinger, Frank Davis

19th Academy Awards (1946)

Zwycięzca the Best Years of Our Lives — Robert E., Sherwood nominowani Anna i król Syjamu-Talbot Jennings, Sally Benson krótkie spotkanie-David Lean, Anthony Havelock-Allan, Ronald Neame The Killers-Anthony Veiller Open City-Sergio Amidei, Federico Fellini

20th Academy Awards (1947)

Zwycięzca Miracle on 34th Street — George Seaton nominowani Boomerang!, – Richard Murphy Crossfire — John Paxton Gentleman ' s Agreement — Moss Hart Great Expectations — David Lean, Anthony Havelock-Allen, Ronald Neame

21st Academy Awards (1948)

zwycięzca The Treasure of Sierra Madre — John Huston nominowani a Foreign Affair — Charles Brackett, Billy Wilder, Richard L. Breen Johnny Belinda — Irmgard Von Cube, Allen Vincent The Search — Richard Schweizer, David Wechsler The Snake Pit — Frank Partos, Milen Brand

22nd Academy Awards (1948) 1949)

laureat Listu do trzech żon — Józef L., Mankiewicz nominowani wszyscy ludzie króla-Robert Rossen złodziej rowerów – Cesar Zavattini Mistrz-Carl Foreman upadły Idol-Graham Greene

1950s

23rd Academy Awards (1950)

Zwycięzca All About Eve-Joseph L.,w — Albert Maltz Ojciec panny młodej — Frances Goodrich, Albert Hackett

24th Academy Awards (1951)

zdobywca a Place in the Sun — Michael Wilson, Harry Brown nominowani Afrykańska Królowa — James Agee, John Huston Detective Story — Philip Yordan, Robert Wyler La Ronde — Max Ophuls, Jacques Natanson Tramwaj zwany pożądaniem — Tennessee Williams

25th Academy Awards (1952)

Zwycięzca the Bad and the Beautiful — Charles Schnee nominowani five fingers — Michael Wilson High Noon — Carl Foreman The Man In The White Suit — Roger MacDougall, John Dighton, Alexander mackendrick the quiet man — Frank S., Nugent

26th Academy Awards (1953)

Zwycięzca stąd do wieczności — Daniel Taradash nominowani okrutne morze — Eric Ambler Lili — Helen Deutsch Roman Holiday — Ian McLellan Hunter, John Dighton Shane — A. B. Guthrie, Jr.

Zwycięzca 27th Academy Awards (1954)

Zwycięzca the Country Girl — Daniel Taradash nominowani okrutne morze — Eric Ambler Lili — Helen Deutsch Roman Holiday — Ian McLellan Hunter, John Dighton Shane — A. B. Guthrie, Jr. Dighton Shane-A. B. Guthrie, Jr.,

28th Academy Awards (1955)

Zwycięzca Marty-Paddy Chayefsky nominowani Bad Day at Black Rock-Millard Kaufman Blackboard Jungle-Richard Brooks East of Eden — Paul Osborn Love me or Leave Me — Daniel Fuchs, Isabel Lennart 29th Academy Awards (1956) Zwycięzca dookoła świata w 80 dni-James Poe, John Farrow, S. J., Perelman nominowani Baby Doll — Tennessee Williams Friendly Persuasion — Michael Wilson Giant — Fred Guiol, Ivan Moffat Lust for Life — Norman Corwin

30th Academy Awards (1957)

zwycięzca The Bridge on the River Kwai — Michael Wilson, Carl Foreman, Pierre Boulle nominowani Heaven Knows, Mr. Allison — John Lee Mahin, John Huston Peyton Place — John Michael Hayes Sayonara — Paul Osborn 12 Angry Men — Reginald Rose

31st Academy Awards (1958)

/ P > Zwycięzca Gigi — Alan Jay Lerner nominowani Kot na gorącym blaszanym dachu — Richard Brooks, James Poe końska paszcza — Alec Guinness chcę żyć!, — Nelson Gidding, Don Mankiewicz oddzielne stoły — Terence Rattigan, John Gay

32. ceremonia wręczenia Oscarów (1959)

Zwycięzca Room at the Top — Neil Paterson nominowani Anatomia morderstwa — Wendell Mayes Ben-Hur — Karl Tunberg Historia zakonnicy — Robert Anderson Some Like it Hot — Billy Wilder, I. A. L. Diamond

lata 60.

33. ceremonia wręczenia Oscarów (1960) Zwycięzca Elmer Gantry — Richard Brooks nominowani: The Wind — Nedrick Young, Harold Jacob Smith Sons and lovers — Gavin Lambert, T. E. B.,El Lennart Tunes of Glory — James Kennaway

34th Academy Awards (1961)

Zwycięzca wyrok w Norymberdze — Abby Mann nominowani Śniadanie u Tiffany ' ego — George Axelrod The Guns of Navarone — Carl Foreman The Hustler — Sidney Carroll, Robert Rossen West Side Story — Ernest Lehman

35th Academy Awards (1962)

Zwycięzca Zabić drozda — Horton Foote nominowani David i Lisa — Eleanor Perry Lawrence z Arabii — Robert Bolt, Michael Wilson Lolita — Vladimir Nabokov The Miracle Worker — William Gibson

36th Academy Awards (1963)

zwycięzca Tom Jones — John Osborne nominowani Kapitan Newman, M.,D. — Richard L. Breen, Phoebe Ephron, Henry Ephron Hud — Irving Ravetch, Harriet Frank, Jr. Lilie polne — James POE Sundays I Cybele — Serge Bourguignon, Antoine Tudal

37th Academy Awards (1964)

Zwycięzca Becket — nominowani Edward Anhalt Dr Strangelove lub: jak nauczyłem się przestać się martwić i kochać bombę — Stanley Kubrick, Peter George, Terry Southern Mary Poppins — Bill Walsh, Don DaGradi My Fair Lady — Alan Jay Lerner Zorba Grek — Michael Cacoyannis

38th Academy Awards (1965)

Zwycięzca Doctor Zhivago — Robert Bolt nominowani Cat Ballou — Walter Newman, Frank R., Pierson The Collector — Stanley Mann, John Kohn Ship of Fools — Abby Mann A Thousand Clowns — Herb Gardner

39th Academy Awards (1966)

zwycięzca a Man for All Seasons — Robert Bolt nominowani Alfie — Bill Naughton The Professionals — Richard Brooks The Russ Are Coming the Russ Are Coming-William Rose kto się boi Viriginy Woolf? – Ernest Lehman

40th Academy Awards (1967)

Zwycięzca w The Heat Of The Night — Stirling Silliphant nominowani Cool Hand Luke — Donn Pearce, Frank R., Pierson Absolwent-Calder Willingham, Buck Henry z zimnej krwi-Richard Brooks Ulysses-Joseph Strick, Fred Haines

41st Academy Awards (1968)

Zwycięzca Lew w zimie — James Goldman nominowani Dziwna para — Neil Simon Oliver! – Vernon Harris Rachel, Rachel-Stewart Stern Rosemary 's Baby-Roman Polanski

42nd Academy Awards (1969)

Zwycięzca Midnight Cowboy — Waldo Salt nominowani Anne of the Thousand Days — John Hale, Bridget Boland, Richard Sokolove Goodbye, Columbus — Arnold Schulman they Shoot Horses, Don' t They? James Poe, Robert E., Thompson Z-Jorge Semprun, Costa-Gavras

lata 70.

43. ceremonia wręczenia Oscarów (1970)

Zwycięzca M*A*S*H — Ring Lardner, Jr.,— Robert Anderson Lovers and Other Strangers — Renee Taylor, Joseph Bologna, David Zelag Goodman Zakochane kobiety — Larry Kramer

44th Academy Awards (1971)

Zwycięzca the French Connection — Ernest Tidyman nominowani Mechaniczna pomarańcza — Stanley Kubrick Konformista — Bernardo Bertolucci The Garden Of The Finzi Continis — ugo Pirro, Vittorio Bonicelli The Last Picture Show — Larry McMurtry, Peter Bogdanovich

45th Academy Awards (1972)

zwycięzca The Godfather — Mario Puzo, Francis Ford Coppola nominowani Kabaret — Jay Allen emigranci — Jan troell, Bengt forslund Pete 'N' Tillie — Julius J.,ley Kubrick The Man Who Would Be King — John Huston, Gladys Hill Scent of a Woman (1975) — Ruggero Maccari, Dino Risi The Sunshine Boys — Neil Simon

49th Academy Awards (1976)

Zwycięzca All the President 's Men — William Goldman Nominees Bound for Glory — Robert Getchell Fellini' s Casanova — Federico Fellini, Bernardino Zapponi the Seven-per-cent Solution — Nicholas Meyer Voyage of the Damned — Steve Shagan, David Butler

50th Academy Awards (1977)

laureatka Julia — Alvin Sargent nominowani Equus — Peter Shaffer nigdy Ci nie obiecywałem różanego ogrodu — Gavin Lambert, Lewis John Carlino o Boże!, — Larry Gelbart That Obscure Object of Desire — Luis Buñuel, Jean-Claude Carrière

51st Academy Awards (1978)

Zwycięzca Midnight Express — Oliver Stone nominowani Bloodbrothers — Walter Newman Apartament Kalifornijski — Neil Simon Heaven Can Wait — Elaine May, Warren Beatty w tym samym czasie, w przyszłym roku — Bernard Slade

52nd Academy Awards (1979)

Zwycięzca Kramer vs. Kramer — Robert Benton nominowani Czas Apokalipsy — John Milius, Francis Ford Coppola La Cage aux Folles — Francis Veber, Edouard Molinaro, Marcello Danon, Jean Poiret a little romance — Allan Burns Norma Rae — Irving ravetch, Harriet Frank, Jr.,

lata 80.

53. ceremonia wręczenia Oscarów (1980)

Laureaci zwykli ludzie-Alvin Sargent nominowani Breaker Morant-Jonathan Hardy, David Stevens, Bruce Beresford, Córka Górnika-Tom Rickman Człowiek słoń-Christopher DeVore, Eric Bergren, David Lynch kaskader-Lawrence B., Marcus, Richard Rush

54. ceremonia wręczenia Oscarów (1981)

zwycięzca na złotym stawie — Ernest Thompson nominowani kobieta francuskiego porucznika — Harold Pinter grosze z nieba — Dennis Potter Książę miasta — Jay Presson Allen, Sidney Lumet Ragtime — Michael Weller

55. ceremonia wręczenia Oscarów (1982)

laureat brak — Costa-Gavras, Donald Stewart nominowani Das Boot — Wolfgang Petersen Wybór Zofii — Alan J. Pakula werdykt — David Mamet Victor/Victoria — Blake Edwards P> 56. ceremonia wręczenia Oscarów (1983) , Brooks nominowani Zdrada-Harold Pinter The Dresser — Ronald Harwood — Willy Russell Reuben, Reuben — Julius J. Epstein

57th Academy Awards (1984)

Zwycięzca Amadeus — Peter Shaffer nominowani Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes-P. H.,Austin The Killing Fields — Bruce Robinson podróż do Indii — David Lean opowieść Żołnierza — Charles Fuller

58th Academy Awards (1985)

Zwycięzca Out of Africa — Kurt Luedtke nominowani the Color Purple — Menno Meyjes Kiss of the Spider Woman — Leonard Schrader Prizzi ' s Honor — Richard Condon, Janet Roach podróż do Bountiful — Horton Foote

59th Academy Awards (1986)

zwycięzca a Room with a View — Ruth Prawer Jhabvala nominowani Childer of A lesser God — Hesper Anderson, Mark Medoff Kolor pieniędzy — Richard Price zbrodnie serca — Beth Henley stand by me — Raynold Gideon, Bruce A.,ey Kubrick, Michael Herr, Gustav Hasford My Life as a Dog — Lasse Hallström, Reidar Jönsson, Brasse Brännström, Per Berglund

61st Academy Awards (1988)

Zwycięzca Dangerous Liaisons — Christopher Hampton nominowani przypadkowy turysta — Frank Galati, Lawrence Kasdan goryle we mgle — Anna Hamilton Phelan, Tab Murphy Mała Dorrit — Christine Edzard Nieznośna lekkość bytu — Jean-Claude Carrière, Philip Kaufman

62. Oscary (1989)

Zwycięzca driving Miss Daisy — Alfred Uhry nominowani born on the Fourth Of July — Oliver Stone, Ron Kovic, a love story — Roger L., Simon, Paul Mazursky Field of Dreams-Phil Alden Robinson My Left Foot — Jim Sheridan, Shane Connaughton

lata 90.

63rd Academy Awards (1990)

Zwycięzca tańczy z wilkami-Michael Blake nominowani przebudzenia-Steven Zaillian Good Fellas-Nicholas Pileggi, Martin Scorsese The Grifters-Donald E.,66th Academy Awards (1993) laureat Listy Schindlera — Steven Zaillian nominowani Wiek niewinności — Jay Cocks, Martin Scorsese w imię Ojca — Terry George, Jim Sheridan szczątki dnia — Ruth Prawer Jhabvala Shadowlands — William Nicholson laureat 67th Academy Awards (1994) Forrest Gump — Eric Roth nominowani the Madness of King George — Alan Bennett Nobody ' s Fool — Robert Benton Quiz Show — Paul Attanasio The Shawshank Redemption — Frank Darabont

68th Academy Awards (1995)

Zwycięzca sense and Sensibility — Emma Thompson nominowani Apollo 13 — William Broyles, Jr.,, Al Reinert Babe — George Miller, Chris Noonan Leaving Las Vegas — Mike Figgis Listonosz (Il Postino) — Anna Pavignano, Michael Radford, Furio Scarpelli, Giacomo Scarpelli, Massimo Troisi

69th Academy Awards (1996)

Zwycięzca Sling Blade — Billy Bob Thornton nominowani The Crucible — Arthur Miller the English Patient — Anthony Minghella Hamlet — Kenneth Branagh Trainspotting — John Hodge 70th Academy Awards (1997) Zwycięzca L. A., Confidential-Brian Helgeland, Curtis Hanson nominowani Donnie Brasco-Paul Attanasio Słodkie życie-Atom Egoyan Wag pies-Hilary Henkin, David Mamet skrzydła gołębia — Hossein Amini

71st Academy Awards (1998)

Zwycięzca Bogowie i potwory — nominowani Bill Condon Out of Sight — Scott Frank kolory podstawowe — Elaine May prosty Plan-Scott B., Smith The Thin Red Line — Terrence Malick

72nd Academy Awards (1999)

zwycięzca The Cider House Rules — John Irving nominowani wybory — Alexander Payne, Jim Taylor The Green Mile — Frank Darabont Insider — Eric Roth i Michael Mann Utalentowany pan Ripley — Anthony Minghella

2000s

73rd Academy Awards (2000)

Zwycięzca Traffic — Stephen Gaghan nominowani Chocolat — Robert Nelson Jacobs Przyczajony tygrys, ukryty smok — Wang Hui Ling, James Schamus, Tsai kuo Jung o bracie, gdzie jesteś?, – Ethan Coen, Joel Coen Wonder Boys — Steve Kloves

74th Academy Awards (2001)

Zwycięzca A Beautiful Mind — nominowani Akiva Goldsman Ghost World — Daniel Clowes, Terry Zwigoff In the Bedroom — Rob Festinger, Todd Field The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring — Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson Shrek — Ted Elliott, Terry Rossio, Joe Stillman, Roger S. H., Schulman „PuffRuff School: The Movie” — Trevor Jordan, Nicholas Pockes, Sean Andrews

75th Academy Awards (2002)

zwycięzca The Pianist — Ronald Harwood nominowani o chłopcu-Peter Hedges, Chris Weitz, Paul Weitz adaptacja.,nd — David Magee Million Dollar Baby — Paul Haggis the Motorcycle Diaries — José Rivera

78th Academy Awards (2005)

Zwycięzca Brokeback Mountain — Larry McMurtry, Diana Ossana nominowani Capote — Dan Futterman stały Ogrodnik — Jeffrey Caine historia przemocy — Josh Olson Monachium — Tony Kushner, Eric Roth

79th Academy Awards (2006)

Zwycięzca odszedł — William Monahan nominowani Borat Cultural Learnings of America za Make Benefit Glorious Nation of Kazachstan — Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Peter Baynham, Dan Mazer, Todd Phillips Children of men — Alfonso Cuarón, Timothy J.,ours — Danny Boyle, Simon Beaufoy Toy Story 3 — Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich True Grit (2010) — Joel Coen, Ethan Coen Winter 's Bone — Debra Granik, Anne Rosellini

Zwycięzca 84th Academy Awards (2011)

potomkowie — Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash nominowani Hugo — John Logan Idy marca — George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon Moneyball — Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin Tinker Tailor Soldier Spy — Bridget O' Connor, Peter Straughan

85th Academy Awards (2012)

Zwycięzca Argo — Chris Terrio nominowani do srebrnych linek Playbook — David O.,y Of Everything — Anthony McCarten Whiplash — Damien Chazelle

88th Academy Awards (2015)

zwycięzca The Big Short — Charles Randolph, Adam McKay nominowani Brooklyn — Nick Hornby Carol — Phyllis Nagy The Martian — Drew Goddard Room — Emma Donoghue

89th Academy Awards (2016)

Zwycięzca Moonlight — Barry Jenkins, Tarell Alvin McCraney nominowani Arrival — Eric Heisserer Fences — August Wilson ukryte postacie — Allison Schroeder, Theodore Melfi Lion — Luke Davies

90th Academy Awards (2017)

zwycięzca call me by your name — James Ivory nominowani The Disaster Artist — Scott Neustadter, Michael H., Weber Logan-Scott Frank, James Mangold i Michael Green; James Mangold Molly ' s Game — Aaron Sorkin Mudbound — Virgil Williams, Dee Rees

91st Academy Awards (2018)

Zwycięzca BlacKkKlansman — Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott, Spike Lee nominowani The Ballad of Buster Scruggs — Joel Coen, Ethan Coen Can you Ever Forgive Me?, — Nicole Holofcener, Jeff Whitty If Beale Street Could Talk-Barry Jenkins rodzi się gwiazda-Eric Roth, Bradley Cooper, Will Fetters

92nd Academy Awards (2019)

Zwycięzca Jojo Rabbit — Taika Waititi nominowani Irlandczyk — Steven Zaillian Joker — Todd Phillips, Scott Silver Little Women — Greta Gerwig The Two Popes — Anthony McCarten

Powiązane kategorie

  • najlepsza oryginalna historia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *