cel Mai bun Scenariu Adaptat

Taika Waititi, câștigător 2019.

Premiul oscar pentru cel Mai bun Scenariu Adaptat este unul dintre Premiile oscar, cele mai importante premii de film din Statele Unite. Este acordat în fiecare an scriitorului unui scenariu adaptat dintr-o altă sursă (de obicei un roman, o piesă de teatru, o nuvelă sau o emisiune TV, dar uneori un alt film)., Toate continuările sunt considerate automat adaptări conform acestui standard (deoarece continuarea trebuie să se bazeze pe povestea originală).prima persoană care a câștigat de două ori în această categorie este Joseph L. Mankiewicz, care a câștigat premiul în doi ani consecutivi, 1950 și 1951. Frances Marion a fost prima femeie care a câștigat în această categorie, în 1930. Pierre Collings și Sheridan Gibney au fost primii care au câștigat pentru adaptarea propriei lor lucrări, pentru viața lui Emile Zola. Philip G. Epstein și Julius J. Epstein au fost primii frați care au câștigat în această categorie, pentru Casablanca., Emma Thompson este singurul câștigător care a câștigat și pentru actorie. Peter Jackson și Fran Walsh sunt singurul cuplu căsătorit care a câștigat în această categorie, pentru Stăpânul Inelelor: Întoarcerea Regelui.,

Nominalizați și câștigători


cel Mai bun Scenariu Adaptat De Deceniu

1920 • 1930 • anii 1940 • 1950 • 1960 • 1970 • 1980 • 1990 • 2000 • 2010

1920

1 Premii oscar (1927/28)

Câștigător a 7-Rai — Benjamin Glazer Nominalizați „Cântărețul De Jazz” — Alfred Cohn Glorious Betsy — Anthony Coldeway

2 Premii oscar (1928/29)

Câștigător Patriot — Hans Kraly Nominalizate In Old Arizona și Viteaz — Tom Barry Cop , Leatherneck, Sal de Singapore și Zgârie — nori- Elliott Clawson Ultima de Dna, Cheney — Hans Kraly Dansul Nostru Fiice — Josephine Lovett O Femeie de Afaceri și mă Întreb de Femei — Bess M

3 Premii oscar (1929/30)

Câștigătorul Casa Mare — Frances Marion Nominalizați nimic nou pe Frontul de Vest — George Abbott, Maxwell Anderson, Del Andrews Disraeli — Julian Josephson Divorțată — John Meehan Strada de Șansă — Howard Estabrook

1930

4 Premii oscar (1930/31)

Câștigătorul Cimarron — Howard Estabrook Nominalizați Codul Penal — Seton I. Miller, Fred Niblo, Jr. Vacanță — Horace Jackson „Little Caesar” — Francis Faragoh, Robert N., Lee Skippy — Cora L. Mankiewicz

5 Premii oscar (1931/32)

Câștigătorul Fată Rea — Edwin Burke Nominalizați Arrowsmith — Sidney Howard Dr. Jekyll și Mr. Hyde — Percy Heath, Samuel Hoffenstein

6 Premii oscar (1932/33)

Câștigătorul Little Women — Victor Heerman, Sarah Y. Mason Nominalizați Doamna pentru o Zi — Robert Riskin Stat Fair — Paul Green, Sonya Levien

7 Premii oscar (1934)

Câștigătorul s-A Întâmplat într-O Noapte — Robert Riskin Nominalizați Om Subțire — Frances Goodrich, Albert Hackett Viva Villa!, — Ben Hecht

8 Premii oscar (1935)

Câștigător Informer — Dudley Nichols Nominalizați Viața Bengal Lancer — Waldemar Tineri, John L. Balderston, Grover Jones, William Stavens McNutt Revolta de pe Bounty — Talbot Jennings, Jules Furthman, Cary Wilson Captain Blood — Casey Robinson

9 Premii oscar (1936)

Câștigătorul Povestea lui Louis Pasteur — Pierre Collings, Sheridan Gibney Nominalizați După Om Subțire — Frances Goodrich, Albert Hackett Dodsworth — Sidney Howard Dl., Deeds Goes to Town — Robert Riskin My Man Godfrey — Eric Trapa, Morris Ryskind

10 Premii oscar (1937)

Câștigător Viața lui Emile Zola — Norman Reilly Raine, Heinz Herald, Geza Herczeg Nominalizați Adevărul Îngrozitor — Vina Delmar Căpitani Curajoși — John Lee Mahin, Marc Connelly, Dale Van Fiecare Etapă Usa — Morris Ryskind, Anthony Veiller a Star is Born — Dorothy Parker, Alan Campbell, Robert Carson

11 Premii oscar (1938)

Câștigător „Pygmalion” de George Bernard Shaw, W. P., Lipscomb, Cecil Lewis, Ian Dalrymple Nominalizați Boys Town — John Meehan, Dore Schary Cetatea — Ian Dalrymple, Frank Wead, Elizabeth Hill Patru Fiice — Julius J. Epstein, Lenore de Cafea nu-L Poți Lua cu Tine — Robert Riskin

12 Premii oscar (1939)

Câștigător „pe aripile Vântului” — Sidney Howard Nominalizați la Revedere, Domnule Chips — R. C. Sherriff, Claudine Vest, Eric Maschwitz Dl., Smith Merge la Washington — Sidney Buchman Ninotchka — Charles Brackett, Billy Wilder, Walter Reisch Wuthering Heights — Charles MacArthur, Ben Hecht

1940

13 Premii oscar (1940)

Câștigător „Poveste Din Philadelphia” — Donald Ogden Stewart Nominalizați fructele Mâniei — Nunnally Johnson Kitty Foyle — Dalton Trumbo Long Voyage Home — Dudley Nichols Rebecca — Robert E. Sherwood, Joan Harrison

14 Premii oscar (1941)

Câștigătorul Vine Domnul Jordan — Sidney Buchman, Seton I., Miller Nominalizați Hold Back the Dawn — Charles Brackett, Billy Wilder Ce Verde Era Valea Mea — Philip Dunne Mic Vulpile de Lillian Hellman Maltese Falcon — John Huston

pe 15 Premii oscar (1942)

Câștigătorul Mrs. Miniver — Arthur Wimperis, George Froeschel, James Hilton, Claudine Vest Nominalizați Invadatorii — Rodney Ackland, Emeric Pressburger Mândria Yankees — Jo Swerling, Herman J. Mankiewicz Random Harvest — Claudine Vest, George Froeschel, Arthur Wimperis Vorbi de Oraș — Irwin Shaw, Sidney Buchman

16 Premii oscar (1943)

Câștigătorul Casablanca — Julius J., 17th Academy Awards (1944) Winner Going My Way — Frank Butler, Frank Cavett nominalizații Double Indemnity — Billy Wilder, Raymond Chandler Gaslight — John Van Druten, Walter Reisch, John L. Balderston Laura — Jay Dratler, Samuel Hoffenstein, Betty Reinhardt ne întâlnim în St. Louis — Irving Brecher, Fred F., Finklehoffe

pe 18 Premii oscar (1945)

Câștigător Pierdut Week — end- Charles Brackett, Billy Wilder Nominalizați G. I. Joe — Leopold Atlas, Tip Endore, Philip Stevenson Mildred Pierce — Ranald MacDougall Mândria de Marină — Albert Maltz-Un Copac Crește în Brooklyn — Tess Slesinger, Frank Davis

pe 19 Premii oscar (1946)

Câștigătorul Cei Mai buni Ani din Viața Noastră — Robert E., Sherwood Nominalizați Anna și Regele Siam — Talbot Jennings, Sally Benson Scurtă Întâlnire — David Lean, Anthony Havelock-Allan, Ronald Neame Ucigașii — Anthony Veiller Oraș Deschis — Sergio Amidei, Federico Fellini

20 Academy Awards (1947)

Câștigătorul Miracolul de pe Strada 34 — George Seaton Nominalizați Bumerang!, — Richard Murphy Crossfire — John Paxton Gentleman ‘ s Agreement — Moss Hart Great Expectations — David Lean, Anthony Havelock-Allen, Ronald Neame

a 21-a a Premiilor Academiei (1948)

Câștigătorul Comoara din Sierra Madre — John Huston Nominalizați Un Străin Affair — Charles Brackett, Billy Wilder, Richard L. Breen Johnny Belinda — Irmgard Von Cube, Allen Vincent Căutare — Richard Schweizer, David Wechsler Snake Pit — Frank Partos, Milen Brand

a 22-a a Premiilor Academiei (1949)

Câștigătorul O Scrisoare la Trei Neveste — Joseph L., Mankiewicz nominalizează toți bărbații regelui-Robert Rossen Hoțul de biciclete-Cesar Zavattini campion-Carl Foreman idolul căzut-Graham Greene

anii 1950

23rd Premiile Academiei (1950)

câștigător totul despre Eva-Joseph L.,w — Albert Maltz Tatăl Miresei — Frances Goodrich, Albert Hackett

24-a a Premiilor Academiei (1951)

Câștigător Un Loc în Soare — Michael Wilson, Harry Brown Nominalizați African Queen — James Agee, John Huston Poveste de Detectiv — Filip Iordan, Robert Wyler La Ronde — Max Ophuls, Jacques Natanson Un Tramvai Numit Dorință de Tennessee Williams

25 Premiile Academiei (1952)

Câștigătorul Rău și Frumos — Charles Schnee Nominalizați Cinci Degete — Michael Wilson High Noon — Carl Foreman Bărbatul în Costum Alb — Roger MacDougall, John Dighton, Alexander Mackendrick Omul Liniștit — Frank S., Nugent

a 26-a a Premiilor Academiei (1953)

Câștigătorul De Aici în Eternitate — Daniel Taradash Nominalizați Mare Cruzime — Eric Ambler Lili — Helen Deutsch Roman Holiday — Ian McLellan Hunter, John Dighton Shane — A. B. Guthrie, Jr

a 27-a a Premiilor Academiei (1954)

Câștigător Fată de la Țară — Daniel Taradash Nominalizați Mare Cruzime — Eric Ambler Lili — Helen Deutsch Roman Holiday — Ian McLellan Hunter, John Dighton Shane — A. B. Guthrie, Jr.,

pe 28 Premiile Academiei (1955)

Câștigătorul Marty — Paddy Chayefsky Nominalizați Bad Day at Black Rock — Millard Kaufman Blackboard Jungle — Richard Brooks Est de Eden — Paul Osborn Mă Iubești sau Lasă-Mă — Daniel Fuchs, Isabel Lennart

29-a a Premiilor Academiei (1956)

Câștigător în Jurul Lumii în 80 de Zile — James Poe, John Farrow, S. J., Perelman Nominalizați Baby Doll — Tennessee Williams Prietenos Convingere — Michael Wilson Gigant — Fred Guiol, Ivan Moffat Pofta de Viata — Norman Corwin

a 30-a a Premiilor Academiei (1957)

Câștigătorul Podul De pe Râul Kwai — Michael Wilson, Carl Foreman, Pierre Boulle Nominalizați dumnezeu Știe, Mr. Allison — John Lee Mahin, John Huston Peyton place — John Michael Hayes Sayonara — Paul Osborn 12 Oameni Furioși — Reginald Rose

31-a a Premiilor Academiei (1958)

Câștigătorul Gigi — Alan Jay Lerner Nominalizați Pisica pe Acoperisul Fierbinte — Richard Brooks, James Poe Gura Calului — Alec Guinness Vreau să Trăiesc!, — Nelson Gidding, Nu Mankiewicz Tabele Separate — Terence Rattigan, John Gay

a 32-a a Premiilor Academiei (1959)

Câștigătorul Cameră de la partea de Sus — Neil Paterson Nominalizați Anatomia unei Crime — Wendell Mayes Ben-Hur — Karl Tunberg Calugarita Povestea lui — Robert Anderson Unora le Place jazz — Billy Wilder, I. A. L. Diamond

1960,

a 33-a a Premiilor Academiei (1960)

Câștigătorul Elmer Gantry — Richard Brooks Nominalizați Moșteni Vânt — Nedrick Tineri, Harold Jacob Smith Fii și Îndrăgostiți — Gavin Lambert, T. E. B.,el Lennart Melodii de Glorie — James Kennaway

34-a a Premiilor Academiei (1961)

Câștigătorul judgment at Nuremberg — Abby Mann Nominalizați mic Dejun la Tiffany — George Axelrod Tunurile din Navarone — Carl Foreman Hustler — Sidney Carroll, Robert Rossen West Side Story — Ernest Lehman

– a 35-a a Premiilor Academiei (1962)

Câștigător Să Ucizi o pasăre Cântătoare — Horton Foote Nominalizați David și Lisa — Eleanor Perry Lawrence al Arabiei — Robert Bolt, Michael Wilson Lolita — Vladimir Nabokov făcătorul De minuni — William Gibson

a 36-a a Premiilor Academiei (1963)

Câștigătorul Tom Jones — John Osborne Nominalizați Captain Newman, M.,D. — Richard L. Breen, Phoebe Ephron, Henry Ephron Hud — Irving Ravetch, Harriet, Frank Jr. Crinii de pe Câmp — James Poe duminică și Cybele — Serge Bourguignon, Antoine Tudal

a 37-a a Premiilor Academiei (1964)

Câștigătorul Becket — Edward Anhalt Nominalizați Dr. Strangelove sau: Cum am Învățat să nu mai Îngrijorătoare și să Iubesc Bomba — Stanley Kubrick, Peter George, Terry Southern Mary Poppins — Bill Walsh, Nu DaGradi „My Fair Lady” — Alan Jay Lerner Zorba grecul — Michael Cacoyannis

38-a a Premiilor Academiei (1965)

Câștigător „Doctor Zhivago” — Robert Bolt Nominalizați Cat Ballou — Walter Newman, Frank R., Pierson The Collector-Stanley Mann, John Kohn Ship of Fools — Abby Mann a Thousand Clowns-Herb Gardner

39th Academy Awards (1966)

Winner a Man for All Seasons — Robert Bolt nominalizații Alfie — Bill Naughton The Professionals — Richard Brooks rușii vin rușii vin — William Rose cine se teme de Virigina Woolf? – Ernest Lehman

40th Academy Awards (1967)

câștigător în căldura nopții — Stirling Silliphant nominalizații Cool Hand Luke — Donn Pearce, Frank R., Pierson absolventul-Calder Willingham, Buck Henry cu sânge rece-Richard Brooks Ulysses-Joseph Strick, Fred Haines

41st Premiile Academiei (1968)

câștigător Leul în timpul iernii — James Goldman nominalizează cuplul ciudat — Neil Simon Oliver! — Vernon Harris Rachel, Rachel-Stewart Stern Rosemary ‘ s Baby — Roman Polanski

42nd Academy Awards (1969)

câștigător Midnight Cowboy — Waldo Salt nominalizații Anne of the Thousand Days — John Hale, Bridget Boland, Richard Sokolove Goodbye, Columbus-Arnold Schulman ei trag cai, Nu-i așa? – James Poe, Robert E., Thompson Z-Jorge Semprun, Costa-Gavras

anii 1970

43rd Premiile Academiei (1970)

câștigător M*A*S*H — Ring Lardner, Jr.,— Robert Anderson Iubitorii și Alți Străini — Renee Taylor, Joseph Bologna, David Zelag Goodman Femei în Dragoste — Larry Kramer

44 Premii oscar (1971)

Câștigător French Connection — Ernest Tidyman Nominalizate a Clockwork Orange — Stanley Kubrick Cel Conformist — Bernardo Bertolucci Grădina Finzi Contini — Ugo Pirro, Vittorio Bonicelli Ultimul Spectacol cinematografic — Larry McMurtry, Peter Bogdanovich

45 Premii oscar (1972)

Câștigătorul Nașul — Mario Puzo, Francis Ford Coppola Nominalizați de Cabaret — Jay Allen Emigranți — Jan Troell, Bengt Forslund Pete ‘n’ Tillie — Julius J.,ley Kubrick Omul Care Va Fi Rege — John Huston, Gladys Deal Parfum de Femeie (1975) — Ruggero Maccari, Dino Risi The Sunshine Boys — Neil Simon

49 Premii oscar (1976)

Câștigătorul Toți Oamenii Președintelui — William Goldman Nominalizați Gloria — Robert Getchell lui Fellini Casanova — Federico Fellini, Bernardino Zapponi Șapte la sută Soluție — Nicholas Meyer Voyage of the Damned — Steve Shagan, David Butler

50 Premii oscar (1977)

Câștigătorul Julia — Alvin Sargent Nominalizați Equus — Peter Shaffer-am Promis Niciodată o Grădină de Trandafiri — Gavin Lambert, Lewis John Carlino Oh, Doamne!, — Larry Gelbart acest Obscur Obiect al Dorinței — Luis Buñuel, Jean-Claude Carrière

51-a a Premiilor Academiei (1978)

Câștigătorul Midnight Express — Oliver Stone Nominalizați Bloodbrothers — Walter Newman California Suite — Neil Simon Heaven can wait — Elaine May, Warren Beatty Același Timp, Anul Viitor — Bernard Slade

52 Premii oscar (1979)

Câștigătorul Kramer vs. Kramer — Robert Benton Nominalizați Apocalypse Now — John Milius, Francis Ford Coppola La Cage aux Folles — Francis Veber, Edouard Molinaro, Marcello Danon, Jean Poiret Un Pic De Dragoste — Allan Arsuri Norma Rae — Irving Ravetch, Harriet, Frank Jr., 53 de premii Oscar (1980) câștigător oameni obișnuiți — Alvin Sargent nominalizați Breaker Morant — Jonathan Hardy, David Stevens, Bruce Beresford Fiica minerului de cărbune — Tom Rickman The Elephant Man — Christopher DeVore, Eric Bergren, David Lynch the Stunt Man — Lawrence B., Marcus, Richard Rush

54 a Premiilor Academiei (1981)

Câștigătorul On Golden Pond — Ernest Thompson Nominalizați „iubita Locotenentului francez” — Harold Pinter bani picați din Cer — Dennis Potter și Prințul Orașului — Jay Presson Allen, Sidney Lumet Ragtime — Michael Weller

55 a Premiilor Academiei (1982)

Câștigătorul Lipsă — Costa-Gavras, Donald Stewart Nominalizați Das Boot — Wolfgang Petersen Sophie ‘ s Choice — Alan J. Pakula Verdictul — de David Mamet Victor/Victoria — Blake Edwards

56 a Premiilor Academiei (1983)

Câștigătorul Termeni de Alint — James L., Brooks Nominalizați Trădare de Harold Pinter Dulap — Ronald Harwood Educating Rita — Willy Russell Reuben, Reuben — Julius J. Epstein

a 57-a a Premiilor Academiei (1984)

Câștigătorul Amadeus — Peter Shaffer Nominalizați Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes — P. H.,Austin Killing Fields — Bruce Robinson O călătorie în India — David Lean Povestea Unui Soldat — Charles Fuller

58 Premii oscar (1985)

Câștigătorul din Africa — Kurt Luedtke Nominalizați De Culoare Violet — Menno Meyjes Kiss of the Spider Woman — Leonard Schrader Prizzi Onoare — Richard Condon, Janet Roach Excursie la Bountiful — Horton Foote

59 Premii oscar (1986)

Câștigătorul O Cameră cu Vedere — Ruth Prawer Jhabvala Nominalizați Childer de un Dumnezeu mai mic — Hesper s. a. Anderson, Mark Medoff Culoarea de Bani — Richard Preț pentru Crime de Inima — Beth Henley-Stand By me — Raynold Gideon, Bruce A.,ey Kubrick, Michael Herr, Gustav Hasford Viața Mea, ca un Câine — Lasse Hallström, Reidar Jönsson, Brasse Brännström, Pe Berglund

61 de Premii oscar (1988)

Câștigătorul Dangerous Liaisons — Christopher Hampton Nominalizați Accidentale Turistice — Frank Galati, Lawrence Kasdan Gorillas in the Mist — Anna Hamilton Phelan, Fila Murphy Little Dorrit — Christine Edzard Insuportabila Ușurătate a Ființei — Jean-Claude Carrière, Philip Kaufman

a 62-a a Premiilor Academiei (1989)

Câștigătorul Driving Miss Daisy — Alfred Uhry Nominalizați Nascut pe a Patra din iulie — Oliver Stone, Ron Kovic Dușmani, O Poveste de Dragoste — Roger L., Simon, Paul Mazursky field of Dreams-Phil Alden Robinson my Left Foot — Jim Sheridan, Shane Connaughton

anii 1990

63rd Academy Awards (1990)

Winner Dances With Wolves — Michael Blake nominalizații Awakenings — Steven Zaillian Good Fellas — Nicholas Pileggi, Martin Scorsese The Grifters-Donald E.,A 66-a a Premiilor Academiei (1993) Câștigător „Lista lui Schindler” — Steven Zaillian Nominalizați La Vârsta de Nevinovăție — Jay Cocks, Martin Scorsese În Numele Tatălui — Terry George, Jim Sheridan The remains of The Day — Ruth Prawer Jhabvala Shadowlands — William Nicholson

a 67-a a Premiilor Academiei (1994)

Câștigătorul Forrest Gump — Eric Roth Nominalizați Nebunia Regelui George de Alan Bennett Nimeni nu e Prost — Robert Benton Quiz Show — Paul Attanasio The Shawshank Redemption — Frank Darabont

a 68-a a Premiilor Academiei (1995)

Câștigătorul Sense and Sensibility — Emma Thompson Nominalizați Apollo 13 — William Broyles, Jr.,, Al Reinert Babe — George Miller, Chris Noonan Părăsind Las Vegas — Mike Figgis Poștașul (Il Postino) — Anna Pavignano, Michael Radford, Furio Scarpelli, Giacomo Scarpelli, Massimo Troisi

69 Premii oscar (1996)

Câștigătorul Sling Blade — Billy Bob Thornton Nominalizați Creuzetul — Arthur Miller, „Pacientul englez” — Anthony Minghella Hamlet — Kenneth Branagh Trainspotting — John Hodge

70 de Premii oscar (1997)

Câștigătorul L. A., Cel de — al 71 — lea premiu Oscar (1998) câștigătorul Gods and Monsters — Bill Condon nominalizații Out Of Sight — Scott Frank Primary Colors — Elaine May a Simple Plan-Scott B., 2000

73rd Premiile Academiei (2000)

câștigător trafic-Stephen Gaghan nominalizații Chocolat-Robert Nelson Jacobs Crouching Tiger, Hidden Dragon-Wang Hui Ling, James Schamus, Tsai Kuo Jung o frate, unde ești tu?, — Ethan Coen, Joel Coen Wonder Boys — Steve Kloves

74 Premii oscar (2001)

Câștigător a Beautiful Mind — Akiva Goldsman Candidați Fantomă Lume — Daniel Clowes, Terry Zwigoff În Dormitor — Rob Festinger, Todd Field The Lord of The Rings: The Fellowship of The Ring — Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson Shrek — Ted Elliott, Terry Rossio, Joe Stillman, Roger S. H., Schulman „PuffRuff Școală: The Movie” — Trevor Jordan, Nicolae Pockes, Sean Andrews

75 de Premii oscar (2002)

Câștigător Pianist — Ronald Harwood Nominalizați Despre un Băiat — Peter Hedges, Chris Weitz, Paul Weitz Adaptare.,nd — David Magee Million Dollar Baby — Paul Haggis Motorcycle Diaries — José Rivera

78 Premiile Academiei (2005)

Câștigător „Brokeback Mountain” — Larry McMurtry, Diana Ossana Nominalizați Capote — Dan Futterman Constant Gardener — Jeffrey Caine O Istorie de Violență — Josh Olson Munchen — Tony Kushner, Eric Roth

79 a Premiilor Academiei (2006)

Câștigător Plecat — William Monahan Nominalizați Borat Culturale Invataturi din America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan — Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Peter Baynham, Dan Mazer, Todd Phillips Copiii Oamenilor — Alfonso Cuaron, Timothy J.,al nostru — Danny Boyle, Simon Beaufoy Toy Story 3 — Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich True Grit (2010) — Joel Coen, Ethan Coen Winter ‘ s Bone — Debra Granik, Anne Rosellini

84 Premii oscar (2011)

Câștigătorul Descendenții — Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash Nominalizați Hugo — John Logan Idele lui Martie — George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon Moneyball — Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin Tinker Tailor Soldier Spy — Bridget O ‘ Connor, Peter Straughan

85 Premii oscar (2012)

Câștigătorul Argo — Chris Terrio Nominalizați Garnituri de Argint Playbook — David O.,y de Tot ce — Anthony McCarten Whiplash — Damien Chazelle

88 Premii oscar (2015)

Câștigător „The Big Short” — Charles Randolph, Adam McKay Nominalizați Brooklyn — Nick Hornby Carol — Phyllis Nagy Marțian — Drew Goddard Cameră — Emma Donoghue

89 Academy Awards (2016)

Câștigătorul Lunii — Barry Jenkins, Tarell Alvin McCraney Nominalizați Sosire — Eric Heisserer Garduri — August Wilson Cifre Ascunse — Allison Schroeder, Theodore Melfi Leu — Luke Davies

90 Premiile Academiei (2017)

Câștigătorul strigă-Mă Cu Numele Tău — James Ivory Nominalizați Dezastru Artist — Scott Neustadter, Michael H., Weber Logan — Scott Frank, James Mangold și Michael Green; James Mangold lui Molly Joc — Aaron Sorkin Mudbound — Virgil Williams, Dee Rees

91 Premii oscar (2018)

Câștigătorul BlacKkKlansman — Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott, Spike Lee Nominalizați Balada lui Buster Scruggs — Joel Coen, Ethan Coen Mă Poți Ierta Vreodată?, — Nicole Holofcener, Jeff Whitty Dacă Beale Street ar Putea Vorbi — Barry Jenkins O Stea s — a Născut Eric Roth, Bradley Cooper, Va Cătușe

92 Premii oscar (2019)

Câștigătorul Jojo Iepure — Taika Waititi Nominalizați Irlandezul Steven Zaillian Joker — Todd Phillips, Scott Silver Little Women — Greta Gerwig Cei Doi Papi — Anthony McCarten

Categorii Legate

  • cel Mai bun Orginal Poveste

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *